Přísady do koupele, aneb jak spojit příjemné s užitečným
Večerní naložení se do vany plné teplé vody… sen mnohých z nás. Lidé se dělí na zastánce sprchování a pravidelného koupání ve vaně. Vše má svá pro a proti. Při sprchování spotřebujeme méně vody, pokud se tedy sprchujeme přiměřenou dobu. Proud vody prokrví pokožku, což kůže ocení. Sprchování je rychlým procesem, který lze během dne dle potřeby opakovat. Při koupání ve vaně si užíváme především relaxačních účinků koupele, teplá vana uvolní svaly, zklidní mysl… voda nesmí být ani horká ani chladná, ideální teplota je okolo 37°- 39°C. I v domácích podmínkách si můžeme vytvořit regenerační, uklidňující či povzbuzující koupel. Čímž přidáme koupání další rozměr a spojíme příjemné s užitečným.
· regenerační koupel– napustíme vanu plnou teplé vody tak, aby když se do ní ponoříme, hladina sahala až po šíji. Teplota vody se doporučuje okolo 38°C, doba koupele podle potřeb, obvykle stačí 15 minut.Přidat můžeme třeba mořskou sůl , která má spoustu blahodárných účinků na lidský organizmus, kromě jiného zlepšuje lupénku i ekzémy. Lze zakoupit různé relaxační koupelové oleje, pěny do koupele, šumivé tablety, rozpustné olejové kuličky apod. Postavíme-li na okraj vany či do koupelny relaxační svíčku nebo aromalampičku s vhodným olejem, požitek bude dokonalý.
· zklidňující koupel – jedná se o koupele, které mají za úkol zklidnit pokožku těla i mysl. Koupelové přísady působí obvykle zároveň protizánětlivě. Osvědčila se levandule, heřmánek, měsíček, ovesná koupel… je vhodné vybírat výrobky (pěny, oleje, soli), které jsou co nejvíce kvalitní, tzn. přírodní. Do koupele lze přímo přidat i odvar z vhodných bylin.
· povzbuzující koupel – pokud se cítíme unaveni a potřebujeme spíše povzbudit a to nejen pokožku, použijeme přípravky s rozmarýnem, šalvějí, mátou či ovsem.
Možností koupelí je celá řada, je jen na nás, kterou vybereme. Nejvíce doporučované je denní sprchování prostřídané 1x – 2x týdně koupelí. Přísad je tolik, že můžeme mít koupel pokaždé jinou.