Jak se provádí likvidace náletů nežádoucích bylin a dřevin
Snad každý majitel pozemku chce, aby mu tam rostlo pouze to, co on sám zvolí. To však může být problém, zvláště pokud má onen pozemek větší rozměry. Potíže zde dělají především náletové byliny a dřeviny, kterých je těžké se zbavit.
V podstatě se jedná o semena, která na naši zahradu či pole zavál vítr či zanesla zvířata a která se zde uchytila a začala růst. V naprosté většině případů se jedná o nepůvodní druhy, které nejenže vytlačují ty místní, ale zároveň se i rychle šíří a je obtížné se jich zbavit. Typickými příklady jsou z dřevin akát a z bylin bolševník.
Pokud je pak včas nezastavíme, snadno se rozšíří po celé ploše, a navíc i k sousedům či dokonce do volné přírody, kde je jejich kontrola mnohem náročnější. Je tedy jasné, že likvidace náletů Sečení – mulčování patří k něčemu, co by měl dělat každý majitel pozemku. Ale jak?
Hlavním problémem je odstranit ty nežádoucí rostliny, aniž bychom nějakým způsobem ublížili těm, které zde chceme mít. Selektivní herbicidy nám zde příliš nepomohou, neboť tyto nálety bývají často podstatně odolnější i vůči chemickým postřikům. Pokud tedy nechceme mít na své zahradě anglický trávník, nýbrž zahradu se spoustou druhů travin a bylin, touto cestou jít nemůžeme.
Další možností je vytrhat je i s kořeny, avšak problémem zde může být odhalit je všechny. Pokud se navíc jedná o skutečně velkou plochu, pak je to v podstatě nemožné. Nehledě na fakt, že semínka se k nám budou dostávat neustále, navíc se může stát, že kořínek pod zemí přetrhneme a rostlinka bude žít dál.
Asi jedinou možnou metodou je v současnosti pravidelné sekání, kdy jim nedovolíme dostat se do stadia, ve kterém tvoří semena. Tak zabráníme jejich dalšímu šíření. Zároveň je dobré pravidelně používat osivo s námi vybranými druhy bylin, aby se námi žádoucí trávník stále obnovoval. Díky tomu se nám může podařit udržet náletové rostliny na uzdě.