Jak zlepšit současnou veřejnou hromadnou dopravu
Pokud se dnes chceme někam dopravit, volíme obvykle osobní automobil. Je zdaleka nejrychlejší a nejpohodlnější, a tak není divu, že jej využíváme v podstatě neustále. Co si však jen málokdo uvědomuje je fakt, že je to také zdaleka nejdražší možnost dopravy, a to ve více než jednom ohledu – máme zde peníze za palivo, povinné ručení, opravy, technické kontroly a další, ale také jsou zde následky na našem zdraví kvůli výfukovým plynům.
Když tedy sečteme veškeré výdaje, nejspíše s překvapením zjistíme, že zdaleka nejvýhodněji nám vychází hromadná doprava, ať už se jedná o autobus, vlak či tramvaj. Proto se můžeme ptát, proč ji mnoho lidí nevyužívá. Koneckonců je u nás na poměrně slušné úrovni, není tedy důvod ji zavrhovat. Proč to tedy lidé dělají?
Jedním z důvodů je samozřejmě pohodlí, avšak jsou zde i další, které je nutné vzít v úvahu. Tím hlavním pak je fakt, že na mnoha místech stále ještě není jejich frekvence taková, jak by bylo potřeba. Pokud bydlíte v nějaké malé zapadlé vesničce, pak k vám nejspíše autobus jezdí dvakrát denně. To však znamená, že z nákupu nebo návštěvy lékaře ve městě je pak celodenní výlet, místo třeba jen dvou hodin, když máte vlastní auto.
Pak je tu také fakt, že jízdní řády jsou mnohdy nepřehledné a není lehké se v nich vyznat. Jistě je pravdou, že situace se v tomto ohledu poněkud zlepšila, stále však máme co dohánět. Člověk pak mnohdy na autobusovém nádraží hledá, ze kterého nástupiště mu vlastně jeho autobus jede, případně pokud jsou na zastávce dva autobusy najednou, do kterého má vlastně nastoupit.
Samozřejmě nelze nezmínit ani pohodlí a celkovou kulturu cestování. Ta totiž v mnoha případech pokulhává, leckdy se pak namísto zlepšování dokonce zhoršuje. To pak lidi od tohoto způsobu cestování dále odrazuje. Jistě, všechny tyto věci by šly napravit. Prozatím však k tomu není vůle, především pak ani potřebné peníze, což je rozhodně škoda pro nás všechny.